DISKOGRAFIA

 

„PETROLEJ“ je úplne novým albumom tohto speváka, skladateľa a textára. 10 nových piesní s typickým „nagyovským“ rukopisom s prekvapivo lyrickými ale aj uprimne drsnejšími textami. Piesne mapujú pocity dnešnej doby, túžbu po slobode v pretechnizovanej spoločnosti. Sú plné otáznikov ale hlavne nádeje v dobro.

Napriek týmto netradičným textárskym témam, znie celý album veľmi optimisticky, aj vďaka rockovejšiemu zvuku kapely Indigo , aj vďaka hosťujúcim hráčom vážnej hudby z predošlych dvoch albumov PIANKO ale aj niektorých hosťujúcich hráčov z pôvodnej zostavy kapely Indigo. Nezvyčajný názov „PETROLEJ“ symbolizuje pokojný plameň dobrého vzťahu muža a ženy, ale aj návrat k starým dobrým zdrojom ľudskosti a svetla.

Abum sa „Petrolej“ stretol hneď v úvode s veľmi dobrou odozvou v médiách a takisto prvé odozvy fanúšikov su veľmi pozitívne.

01 Bez ženy som stratený
02 Raz sa všeko vyrieši (Tup,Tup song)
03 Petrolej
04  Vzducholoď
05 Fejky
06 Tajné leto
07 Pierko
08 Čudná poviedka
09 Vypustím motýle
10 Tam kde nie je signál

Vydavateľ: ART-ZONA s.r.o.
Rok: 2021
Katalóg číslo: 2974-003-2

Pre mňa osobne je album PETROLEJ stopercentný. Prináša totiž všetko, na čom som bol hudobne odkojený. Nič mu nechýba, nič na ňom nie je navyše. Skutočná muzika, texty, s ktorými sa viem ako poslucháč stotožniť a interpret, ktorému ten tucet rokov bez nových piesní neuveriteľne prospel, pretože, ako počuť, teraz ho nahrávanie noviniek neuveriteľne bavilo.

Presviedča o tom každou jednou z 35 minút albumu. Poslucháčov nepochybne už presvedčil novinkou Raz sa všetko vyrieši, ktorá veselo a úspešne rotuje slovenským i českým jarným éterom a poslucháči ju prijali s obrovským nadšením. A zaručujem, že album, ktorý som mohol počúvať exkluzívne niekoľko dní pred vydaním, prináša deväť ďalších tak skvelých piesní. Peter Nagy je vo výbornej forme a v podstate si dovolím tvrdiť, že v tomto divnom svete je jedným z mála, ak nie vôbec posledným, ktorý tu ešte niečo garantuje.

Pavol Božík ,  spisovatel a publicista

 

Najnovší CD album „PIANKO 2“ je pokračovaním albumu z minulého roka „PIANKO“. Na albume sú prearanžované hity s klavírom a sláčikovým kvartetom. Piesne „S nohami na stole“, „Kristínka iba spí“, „Bóje“, „Bosorkine slzy“ alebo „Vianoce, Vianoce“ sú známe v rôznych aranžmánoch, ale práve na novom CD dostali nežnejší zvuk. Album mapuje druhú časť repertoáru dvoch koncertných turné Petra Nagya v rokoch 2018 a 2018.

Na albume je bonusový track z dielne tohto skladateľa a textára – nová pieseň „Láska, Smrť a Sloboda“ aj pridané dve piesne, ktoré boli v koncertnom programe PIANKO jedny z najžiadanejších – „Udobrenia“ a „Agáty“
Na novom albume znova spolupracoval Peter Nagy so skvelým klaviristom Pavlom Bartovicom a prvým huslistom a šéfom kvarteta Milanom Adamcom. Ten dal dokopy skvelých muzikantov. Peter Nagy pol roka pracoval v Bratislavskom štúdiu taktiež s profesionálmi ako Martin Socháň – druhé husle, Júlia Bolebruchová – viola a Jan Pospíšil – violoncello.

1. S NOHAMI NA STOLE (P.Nagy/P.Nagy)
2. ÚPLNÉ BEZVETRIE (P.Nagy/P.Nagy)
3. ČO JE VIAC? (P.Nagy/P.Nagy)
4. BOSORKINE SLZY(P.Nagy/P.Nagy)
5. STARÁ PRAVDA (P.Nagy/P.Nagy)
6. UDOBRENIA (J.Kinček/P.Nagy)
7. DOČIAHNI MA (J.Kinček/P.Nagy)
8. BÓJE (P.Nagy/P.Nagy)
9. AGÁTY (P.Nagy/P.Nagy)
10. NEMÉ JAZERÁ (P.Nagy/P.Nagy)
11. VIANOCE,VIANOCE (P.Nagy/P.Nagy)
12. KRISTÍNKA IBA SPÍ (P.Nagy+J.Kinček/P.Nagy)

Bonus:
13. LÁSKA, SMRŤ A SLOBODA (P.Nagy/P.Nagy)

 

Nový album česko-slovenskej legendy Petra Nagya „PIANKO“ (Hity a balady v akustickom podaní). Album obsahuje celkom 13 piesní z repertoáru skladateľa, textára a hlavne speváka Petera Nagya v akustických verziách. Ako už názov albumu prezrádza, ide o „tichú“ verziu Petrových hitov a balád, pričom celkový zvuk piesní je založený na zvuku klavíra a sláčikového kvarteta. Poďme sa zachrániť, Psi sa bránia útokom, Parfémy, Revolver a Muzika, Poslednýkrát, Milenci na snehu, Nad nami zomrel skladateľ, Zákony hada … a ďalšie.

Na tento album si Peter prizval špičkových hudobníkov. Pavol Bartovic je uznávaný klavirista (naposledy bol súčasťou kapely Československej Superstar 2018, hrá v skupine Modus, v kapele Mariky Gombitovej a tiež po boku Petra Nagya v skupine Indigo). Milan Adamec druhý huslista Orchestra Slovenského Národného Divadla dal dokopy kvarteto zo svojich kolegov z orchestra a Slovenskej filharmónie. V tejto spolupráci vznikol album s nežným zvukom a nádychom klasickej hudby. Vďaka aranžmánom s klavírom a sláčikovým kvartetom dostali piesne nový život, rozžiarili sa v novom svetle.

Najlepšie to vyjadril Peter Nagy: „Pripravil som s priateľmi umelcami koncertný program a album „PIANKO“, pretože som cítil, že potichu budú moje piesne znieť ešte hlasnejšie“.

Album obsahuje bonusovú novinku. Pieseň „50 Žiráf“. Tu sa Peter Nagy ako autor hudby aj textu inšpiroval príbehom zoológa Jozefa Vágnera, ktorý vybudoval ešte za doby Československa v Dvore Králové obľúbený Safari park. Jeho stádo žiráf dovezené z Afriky bolo najväčšie na svete! V osudnú noc na príkaz vtedajších funkcionárov bolo takmer 50 žiráf nekompromisne zastrelených. Pieseň je o tom, ako sa ľudia zachovajú ku všetkému, čo im stojí v ceste za tzv. „Civilizácií“.Tento albumu je výsledkom dvoch úspešných vypredaných  turné PIANKO 2017 a 2018. po slovenských a českých mestách.

Info o projekte PIANKO nájdete tu: www.piankotour.sk

1. Poďme sa zachrániť – Intro
2. Milenci na snehu
3. Parfémy
4. Psi sa bránia útokom
5. Nad nami zomrel skladateľ
6. Nohavičky vlajú
7. Revolver a muzika
8. Zákony hada
9. Bufet Viola
10. Poďme sa zachrániť
11. Drozd
12. Poslednýkrát
Bonus:
13. „50 Žiráf“ (nová pieseň)

PIANKO
Peter Nagy, 2018
Vydavateľstvo: ART-ZONA

Info o projekte PIANKO nájdete tu: www.piankotour.sk

 

LIVE koncert Peter NAGY a INDIGO.

Hostia: Jožo Ráž a Petr Janda

Peter NAGY so skupinou Indigo odohrali v rokoch 2014-2015 veľmi úspešné česko-slovenské turné k 30. tému výročiu tejto stálice na CS pop-scéne. Koncerty plné hitov ako

Aj tak sme frajeri, Kristínka iba spí, So mnou nikdy nezostarneš, Sme svoji či Chráň svoje bláznovstvá sú len malým výpočtom známych piesní, ktoré odzneli počas turné. Doprovodná skupina Indigo v súčasnej zostave prichádza s rockovejším zvukom ale hrá známe piesne tak, aby pieseň zostala tou jednoduchou piesňou, ktorú si ľudia obľúbili. Nové a historicky prvé a jediné DVD  v diskografii Petra Nagya iste poteší fanúšikov záznamom živého koncertu v Bratislave na záver jeho turné k 30. tému výročiu na scéne. Koncert 23 piesní ktoré patria k jadru Petrovho repertoáru poctili aj dvaja exkluzívni hostia a legendy Petr Janda a Jožo Ráž v duetoch spolu s Petrom Nagyom. (Psi sa bránia útokom a Revolver a Muzika).

1. INTRO
2. AŽ SA ZNOVA NARODÍM
3. POĎME SA ZACHRÁNIŤ
4. PROFESOR INDIGO
5. ZÁKONY HADA
6. SLAĎÁKY (zmes pomalých hitov)
7. SO MNOU NIKDY NEZOSTARNEŠ
8. KRÁSNY ZADOK
9. LEN POMALY
10. REVOLVER a MUZIKA (+ Petr JANDA)
11. MARCEL Z MALÉHO MESTA
12. ČO JE VIAC?
13. AGÁTY
14. ÚPLNÉ BEZVETRIE
15. AJ TAK SME FRAJERI
16. POSLEDNÝ KRÁT
17. PSI SA BRÁNIA ÚTOKOM (+ Jožo RÁŽ)
18. CHRÁŇ SVOJE BLÁZNOVSTVÁ
19. MYSLÍŠ NA TO NA ČO JA
20. KORÁLKY OD NATÁLKY
21. S NOHAMI NA STOLE
22. SME SVOJI
23. KRISTÍNKA IBA SPÍ
24. LÁSKA JE TU S NAMI

DVD – Peter NAGY: 30 rokov na scéne (live koncert)
2016, Peter NAGY
Hostia: Jožo Ráž a Petr Janda

 

Peter NAGY po 30.rokoch koncertovania znovu nahral svoje nestarnúce hity v úplne nových verziách, tak ako ich hráva dnes na koncertoch. Súčasná zostava skupiny INDIGO hrá dravejšie a rockovejšie. Kvalitní muzikanti sa nebáli odvážnych zmien v aranžmánoch, pričom podstata piesní – melódia a texty – zostali nedotknuté.

Na albume nájdete „klasiky“ z Nagyovho repertoáru – Kristínka Iba spí, Sme svoji, Marcel z malého mesta , či Chráň svoje bláznovstvá , alebo So mnou nikdy nezostarneš, naspievané súčasnou farbou spevákovho hlasu. Korálky od Natálky a pieseň Zuzka zase svietia reggae letnou náladou.

Dva bonusy – piesne Udobrenia a Agáty spevák Peter Nagy prespieval a nahral iba s klavírom a sláčikovým kvartetom umelcov z Orcherstra Slov.Narodného divadla . Výber piesní dokonale charakterizuje speváka v jeho podstate – optimistické pop-rockové piesne aj romantické balady so zmysluplnými textami.

1. Sme svoji
2. Bosorkyne slzy
3. Korálky od Natálky
4. Myslíš na to na čo ja ?
5. So mnou nikdy nezostarneš
6. Revolver a muzika
7. Chráň svoje bláznovstvá
8. Zuzka
9. Marcel z malého mesta
10. Kristínka iba spí
Bonus:
11. Udobrenia
12. Agáty

ROCKmi overené
2015, Peter NAGY
Vydavateľstvo: Peter NAGY

 

Dvojalbum „Labute a Havrany“ je ďalším podstatným albumom v hudobnej a textárskej tvorbe Petra Nagya.

Texty s nadhľadom zrelého autora v piesňach ako  Rozhľadňa 25 „Postavil som si rozhľadňu z kameňov mojich rokov…je čas byť vysoko nad vecou“ .Tento kúsok textu je zároveň kľúčovou vetou k tomuto albumu. Nagy nezabúda na jemný úsmev, čo vám podvedome zabráni vnímať jeho texty ako prázdne poučovanie o živote: „Ono je ťažké nezblbúť, keď všetci idú 200 sfetovaní reklamou….“. čím zároveň ukazuje svoj nadhľad nad smutne uponáhľanou prázdnotou konzumného života.

Piesne tohto CD  vznikali v dlhšej pauze medzi albumami. Peter Nagy si zobral čas 3 roky aby pomaly a bez náhlenia napísal to čo už dávno chcel –  teraz a s plným vedomím, že nepíše rádiové hity za každú cenu.

Tak vznikla intímna a pomalá pieseň Úplné bezvetrie, balady „Sto diárov“ alebo „Žraloky plačú“, pieseň v ktorej opisuje skrytú jemnejšiu stránku mužskej duše.

Tak ako naznačuje názov „Labute a Havrany“ Titulná pieseň je jing-jangová rovnako ako obal CD (autorom fotky aj grafického návrhu je takisto Nagy) Nagy hneď v úvode spieva: „Niečo sa končí, a prvé pôjdu labute a prežijú len havrany – labute nik nebráni“ Zaslepená bezohľadnosť komerčného sveta nás núti prezliekať sa za „havranov“ aby sme uchránili „labuť“ v sebe. Aj to sú témy, ktoré v nových nagyových textoch fungujú ako Jing a Jang. Vo veselých piesňach Nová gitara, Nohavičky vlajú, Šepoty, alebo Nožnice krásnych žien, je muž a žena ako večne sa priťahujúce protipóly, hra ktorá nikdy nenudí. Za povšimnutie stojí nezvyčajný duet „Flying“ (Lietanie) s americkou divou z Miami, kde Nagy napísal okrem hudby aj anglicko-slovenský text.

Labute a Havrany je dvojalbum doplnený o záznam z unplugged koncertu v bratislavskom muzikálovom divadle Tower Stage v roku 2009. Je to darček fanúšikom za 25 rokov priazne. Živý záznam, najväčších hitov. Podľa potlesku počuť, že si to fanúšikovia spolu s kapelou Indigo zaslúžene užívali.

 

CD1 – LABUTE A HAVRANY

1. Rozhľadňa 25
2. Sto diárov
3. Nová gitara
4. Labute a havrany
5. Človek zviera
6. Flying
7. Keď muž umýva auto
8. Úplné bezvetrie
9. Šepoty
10. Žraloky plačú
11. Nožnice krásnych žien
12. Nohavičky vlajú
Bonus:
13. Pihovatá dívka

CD 2 – HITY UNPLUGGED – LIVE

1. Poďme sa zachrániť
2. Profesor Indigo
3. Máš, čo máš
4. S nohami na stole
5. Len pomaly
6. Poslednýkrát
7. Psi sa bránia útokom
8. So mnou nikdy nezostarneš
9. Krásny zadok
10. Chráň svoje bláznovstvá
11. Aj tak sme frajeri
12. Kristínka iba spí
13. Korálky od Natálky
14. Zákony hada

Labute a havrany
2009, Peter NAGY
Vydavateľstvo: Supraphon

 

 

Unikátny album Petra Nagya v duetoch so známymi osobnosťami československej hudobnej scény. Obsahuje Nagyove hity ako Psi sa bránia útokom, Aj tak sme frajeri, Nelietajú, Kristinka iba spí a iné,v špeciálnych úpravách plus bonus duet s Petrom Jandom pieseň Kamila.

Album Peter NAGY – DUETY prináša  pohľad do histórie a ponúka z dvanástich skladieb až päť takých, ktoré už overil čas. Samozrejme, ide o úspešnú kombináciu hitu Aj tak sme frajeri v spojení s Jankom Ledeckým a Jožom Rážom, obľúbený hit Někdy je smích, někdy je pláč s Jankom Ledeckým a tiež skladbu Psi sa bránia útokom, ktorú Nagy premiérovo uviedol na svojom štvrtom albume Ale v duete s Jožom Rážom. A potom sú tu ešte dve perly, ktoré uzreli svetlo sveta už v roku 1988 na albume Peter Nagy v Štúdiu S, čo bola vlastne nahrávka so záznamom legendárneho koncertu, na ktorom hosťovali i Pali Hammel a Vašo Patejdl. Obe duetové skladby z tejto platne (Motýle zblízka a Dnes už nič nezmení môj svet) sa objavili i na tomto duetovom albume a na CD nosiči vychádzajú po prvý raz.

A potom sú tu absolútne novinky. Teda skôr veľmi dobre známe skladby, odskúšané a overené dobou a oživené novou speváckou podporou. Každá zo skladieb dostala v tejto forme novú tvár a dovolím si tvrdiť, že i nový zmysel. Pesničky sú nielen odeté do nových hudobných kabátov a znejú príjemne moderne a súčasne, ale v spoločnosti iných spevákov akoby nabrali na dychu a začali opäť žiť svoj úspešný život.

Skladba Revolver a muzika dostala rockový nádych vďaka hosťovaniu Petra Jandu, Petr Bende zas pridal rockový nádych do pesničky Myslíš na to na čo ja?, no a vcelku dobre dopadla i kombinácia Nagy – Timko v skladbe Kristínka iba spí. Tým, ktorí sledujú dianie na slovenskej hudobnej scéne je jasné, že pri tejto pesničke iná kombinácia ani nemohla byť prípustná, keďže Igor Timko a No Name odštartovali svoju kariéru práve na základe reemaku Kristínky.

A potom už sú tu absolútne skvelé prevedenia a nečakané, no úžasné spojenia. Peter Nagy v spoločnosti Zuzany Smatanovej a ich excelentné prevedenie skladby Len pomaly, pričom hlasova harmónia týchto dvoch umelcov je priam neopísateľná. Obrovským a milým spojením je tiež kombinácia s Mekym Žbirkom. Skladba Poslednýkrát uzatvárala Petrov debutový album a znela úplne inak než v roku 2006, kedy i vďaka Mekymu dostala istý beatlesovský feeling. Na hranici silnej čiernej muziky zas bazíruje Peter v spojení s Petrom Mukom, pričom Nelietajú v ich podaní je jednoznačne najsilnejšou skladbou na platni.

A ešte je tu jediná novinka na albume, ktorej (priznávam to) som sa neuveriteľne bál. Všade sa písalo, že je to pesnička o postoji Petra Nagya k reality šou. Bál som sa, že to bude trapas, navyše v spojení opäť s Petrom Jandom. Nakoniec to však bolo prekvapenie, ktoré ma prinútilo dať bokom všetko, čo som v tej chvíli robil a venovať sa tej skladbe naplno. Razom sa z nej pre mňa stala najobľúbenejšia pesnička z platne, v ktorej Nagy veľmi citlivo, jemne a zároveň zákerne pravdivo opisuje to, ako dnešná konzumná spoločnosť podľahla falošnej vidine množstva peňazí, zvanej reality šou. Nagy sa na túto tému pozerá prostredníctvom vymyslenej hráčky Kamily. Vynikajúci (a pritom jednoduchý) text, príjemná muzika a spojenie s Petrom Jandom je v tomto prípade naozaj namieste.

Ak k tomu všetkému prirátam ešte unikátny booklet, plný fotografií zo štúdia s vtipnými Nagyovými poznámkami a všetky potrebné informácie (texty bohužiaľ chýbajú), hodnotím tento album ako dokonalý a ani sa nedivím, že z predajní mizne ako čerstvé pečivo.
Pavol Božík,  recenzia musicserver.sk  (krátené)

1. Revolver a muzika (+P. Janda)
2. Len pomaly (+Z. Smatanová)
3. Aj tak sme frajeri (+J. Ráž a J. Ledecký)
4. Myslíš na to na čo ja? (+P. Bende)
5. Motýle zblízka (+V. Patejdl)
6. Nič nezmení môj svet (+P. Hammel a V. Patejdl)
7. Psi sa bránia útokom (+J. Ráž)
8. Poslednýkrát (+M. Žbirka)
9. Někdy je smích, někdy je pláč (+J. Ledecký)
10. Nelietajú (+P. Muk)
11. Kristínka iba spí (+I. Timko)
12. Kamila (+P. Janda)

DUETY
2006, Peter Nagy
Vydal: Supraphon

 

Album, ktorý Peter Nagy nahral s novou rockovejšou zostavou. Kapela Indigo dostala úplne nový zvuk vďaka gitaristovi – Michal Kovalčík (ex Metalinda, Johny Walker), Marek Mečiar vtedy najmladší a začínajúci klávesák, a rytmika z rockovej kapely Dorian Gray: Atila Béreš –  bass, a Boris Brna -bicie. Len tak si hodiť vlasmi (skončiť so starými časmi) to je ústredná pieseň , ktorá textom naznačuje novú etapu Nagyovej tvorby.
Tento kapelový gitarový zvuk sa stal typickým pre koncerty so skupinou od roku 2002. Za zmienku stojí netypická pieseň so sansónovým textom „Len pomaly“. O pár rokov neskôr je naspieval ako duet so Zuzanou Smatanovou na albume Peter Nagy: Duety.

 

1       V 7. Nebi
2       Len Pomaly
3       Si Moja Hviezda
4       Viem Kde Je Sever
5       Peniaze Letia
6       Pravdy Sú Len Jedny
7       Ráno Je Nádej
8       Len Tak Si Hodiť Vlasmi
9       Modrooká
10      Nahá Ako Praha
11      To Prebolí
12      Si Moja Hviezda (Reggae Verzia)

Peter Nagy – Nové Svetlo
Vydavateľstvo: Universal , 2002

 

Tento album nahral Peter Nagy po niekolkoročnej autorskej pauze. Uvedomoval si, že vo vtedajšej nadprodukcii módnej tanečnej hudby na cs scéne je lepšie počkať na správnu chvíľu. Album 99 Watt obsahuje pre Nagya doteraz nečakané funky-rockové pesničky s úsmevnými a trochu ironickými textami „Lož má krásne nohy“ alebo „Včera som ťa zastrelil“ alebo rockovejšiu  a spoločensky kritickú: „Kto ostrihal zemeguľu dohola?“

Jadro albumu však tvoria opäť piesne so silnou melodikou „Zuzka“ a „Bosorkine slzy“. Autor ale najviac zúročil (aj v budúcnosti) lyrické balady „Nelietajú“ (v roku 2006 túto pieseň naspieval ako duet s Petrom Mukom na svojom albume „Duety“)

Pieseň „Agáty“ sa pozdejšie stala jadrom nagyovych koncertných vystúpení. V roku 2015 ju nahral znova s klavírom a sláčikovým kvartetom.
Pointa celého albumu podľa autora je vo verši „Láska je víťazstvo nad rozumom“… Podobne je to aj s umením… keď idete na to príliš rozumne, začnete sa nudiť…

1  Lož má krásne nohy
2  Bosorkine slzy
3  Zuzka
4  Kto ostrihal zemeguľu do hola ?
5  Nelietajú
6  Včera som ťa zastrelil
7  Čierna pieseň
8  Láska je…
9  Jazvečík
10  Mám to na háku
11  Agáty
12  Boxer
13  Alabama Blues (J.B- Lenoir) cover

Peter Nagy ‎– 99 Watt
Hudba a texty P. Nagy
Vydal : BMG Ariola ČR/SR (1998)

 

 

Revolver a Muzika je album , ktorý naznačuje pocity porevolučnej doby a ktorý umelecky podčiarkuje názory Petra Nagya ako autora hudby aj textov. Už v titulnej piesni Revolver a Muzika cítiť autorovu náklonnosť k pozitívnemu mysleniu v rozporuplnej dobe tzv „revolverovej kultúry“ plnej nečakanej kriminality a politických rozčarovaní z novovznikajúcej doby.

Názov albumu teda nie je náhodný. Nagy sa s ťažkou témou vyrovnáva úsmevnými metaforami ako: „Malý anjel na fontáne vám ciká na tie dejiny, a je mu jedno kto nám vládne – on cikal už na iných“. Pieseň „Naše dievčatá“ je zas o dievčatách, ktoré sa rozhodli hľadať „šťastie“ v zahraničí predajom svoje krásy.“Plače vždy len pod sprchou-tam to nevidieť a domov píše : Hello aus Mannheim!“

Jemne úsmevná a sarkasticky pravdivá „Zlaté časy“  zas pozitívne doplňa smutne pravdivú pieseň „Irónia“ tmavých stránkach ľudskej povahy.
Ani na tomto albume Peter Nagy nezabúda na svoj pesničkársky pôvod a dopĺňa ho poetickými piesňami „Nemé jazerá“, „Milenci na snehu“ alebo „Posledná zápalka“ kde sa predviedol ako hráč na gitarový nástroj dobro.

Nadčasovosť textu piesne Revolver a Muzika sa naplno  potvrdila, keď o pár rokov neskôr ju v remaku Nagy naspieval ako  duet s Petrom Jandom, leadrom skupiny Olympic na albume „Duety“.

1. Revolver A Muzika
2. Anjel-Netopier
3. Jeep
4. Hogo A Klára
5. Pod Vodou
6. Posledná zápalka
7. Zlaté Časy
8. Fínsky Nôž
9. Naše Dievčatá
10. Irónia
11. Mr. Rontgen
12. Milenci Na Snehu
13. Nemé Jazerá II

Revolver a Muzika
1993, Peter NAGY
Vydavateľstvo: Tommü records (reedícia CD: Sony-Bonton)

 

Jamaica Rum je album, ktorý so svojou skupinou Indigo nahral Peter Nagy v roku 1991. Ako autor, vždy reagoval v textoch na to čo sa deje okolo. V porevolučných rokoch, s príchodom demokracie, prišli u ľudí aj prvé dezilúzie každodenných dní. Vtedy  snáď najviac zo zmätenej politickej scény. Tak vznikli úsmevno- kritické pesničky „Kecy“, alebo „Jožko Mindrák“. Samozrejme ako na každom albume si Peter Nagy urobil pesničkársku radosť, ktorú vždy najviac oceňovali skalní fanúšikovia- balady „Nad nami zomrel skladateľ“, „Dopisy na telo“ a  pieseň so silnou melodiou a vyznaním „Bóje“. Najviac sa ale Peter Nagy sústredil ako zvyčajne na obyčajnú jednoduchú pieseň s nadhľadovým textom , s nádejou, že sa z nej stane hit.

To sa mu podarilo viac než dúfal. Jeho nový hit „S nohami na stole“, sa stal neodmysilteľnou súčasťou jeho repertoáru a vrátil ho späť do hry v hitparádach a na koncertných pódiách.

Obsahuje jeho megahit: „S nohami na stole“

1. Mercedes
2. Roma-Romana
3. S nohami na stole
4. Kecy
5. Jamaica Rum
6. Nad nami zomrel skladateľ
7. Eskimo
8. Len si daj
9. Eufrica
10. Bóje
11. Jožko Mindrák
12. Dopisy na telo

JAMAICA RUM
1991, Peter NAGY
Vydavateľstvo: TOMMU Records

 

Prvý album, ktorý Peter Nagy s muzikantmi pod svojou značkou Indigo nahral po nežnej revolúcii. Spomienku na prvú časť svojho života za socializmu venoval hneď v prvej sviežo rockovo znejúcej piesni  “Chlapci z lampárne“s úsmevným textom:“ Učili ná chodiť v zákryte a v červených trenkách spasiť svet…“ Najviac hranou piesňou v rádiách sa ale vtedy stala piesň Máš čo máš, kde Nagy svojim textom reaguje na meniaci sa hodnotový svet novovznikajúcej spoločnosti : „Máš čo máš, ale vlastniť to nemôžeš… Keď privlastníš si slobodu, v tej chvíli zomrie ti..a kúpená pravda je len hrou na vety…“

Celý album pôsobi optimisticky. Poznačila ho chuť začínať nanovo a v nových podmiekach. Preto sú na ňom aj letne popevkové  piesne  „Stráž ma môj rozum  “ a „Finta“ Napriek tomu Nagy ako textár akoby predbehol dobu o 20 rokov smutno-pravdivým textom piesne:  Záchráňte ľudí pred ľuďmi“.

 

Chlapci Z Lampárne
Viera
Dve Sestry
Stráž Ma Môj Rozum
Biela Zástava
Prvá Facka
Máš, Čo Máš
Ľavý Hák
Zachráňte Ľudí Pred Ľuďmi
Finta
Stará Pravda

Peter Nagy ‎– Finta

Vydavateľstvo: OPUS, 1990
Reedícia na CD : Forza music

 

Výberový dvojalbum (2LP)vychádza v roku 1989 ako prvá kompilácia z Nagyovho repertoáru od začiatku jeho profesionálnej kariéry.
Obsahuje aj prvé hity, ktoré dovtedy vyšli iba na malých platniach -singloch: Profesor Indigo,Už Je Tu Láska, So Mnou Nikdy Nezostárneš, Vzdávam Sa Ti a iné.

Podstanou časťou tejto zberateľskej vzácnosti (nikdy nevyšla reedícia na CD) je pozdejšia časť tvorby Petra Nagya a spoluautora jeho niekoľkých
hitov Jula Kinčeka .Kristínka Iba Spí, Marcel Z Malého Mesta, Udobrenia, Zákony Hada, , Myslíš Na To, Na Čo Ja?, Poďme Sa Zachrániť
Aj Tak Sme Frajeri, alebo petrove autorsky sólove piesne Sme Svoji, Marcel Z Malého Mesta, Chráň Svoje Bláznovstvá, Každý Muzikant (Nosí Slzu Na Duši) a iné.

Ani tento výber nezabúda na nagyovské gitarové balady: Kto sme, Motýle zblízka.

Zvláštnosťou je, že pieseň Aj tak sme frajeri, ktorú Nagy naspieval rok pred nežnou revolúciou sa stala tesne po revolúcii 1989 jednou z najhranejších rozhlasových piesní. Zrejme pre jej nadhľadový a nadčasový text, ktorý je aj dnes aplikovateňý v každej spoločenskej dobe:
„Sme už starí na rozprávky, ale zase mladí na prehry, nekŕmte nás tým-čo bolo a čo bude- aj tak sme stále frajeri.

A1      Profesor Indigo

A2      Už Je Tu Láska

A3      So Mnou Nikdy Nezostárneš

A4      Vzdávam Sa Ti

A5      Chráň Svoje Bláznovstvá

A6      Osud Môj

B1      Kristínka Iba Spí

B2      A Von!

B3      Marcel Z Malého Mesta

B4      Udobrenia

B5      Zákony Hada

B6      Sme Svoji

C1      Myslíš Na To, Na Čo Ja?

C2      Láska Je Tu S Vami

C3      Na Mojom Poschodí

C4      Smetisko

C5      Motýle Zblízka

C6      Poďme Sa Zachrániť

D1      Každý Muzikant (Nosí Slzu Na Duši)

D2      Psi Sa Bránia Útokom

D3      Nič Nezmení Môj Svet

D4      Až Sa Znova Narodím

D5      Kto Sme…

D6      Aj Tak Sme Frajeri

Album 1983-89
1989, Peter Nagy
Vydavateľstvo: OPUS
2 × Vinyl, LP, Compilation

 

Šachy robia človeka je piaty štúdiový album, ktorý so skupinou Indigo nahral Peter Nagy. Album vydalo hudobné vydavateľstvo Opus v roku 1989. Medzi najhranejšie skladby albumu Šachy robia človeka patrili: „Lenivý august“, „Korálky od Natálky“ no najúspešnejším dodnes hrávaným hitom patrí pieseň „Aj tak sme frajeri“. Práve táto pieseň z diela autorskej dvojice Kinček-Nagy, (bola napísaná v roku 1988) sa rok nato po nežnej revolúcii 1989 stala jednou z najhranejších v rádiách.

Práve ten Nagyov text: „Sme starí na rozprávky, ale zase mladí na prehry, Nekŕmte nás tým, čo bolo a čo bude…Aj tak sme frajeri“…bol, ako sa rokmi ukázalo ,vždy nadčasovou odpoveďou na vypočítavé politické sľuby. Táto pieseň sa stala nielen akousi neoficiálnou hokejovou, fotbalovou hymnou, a jednou z najčastejších piesní maturantov, ale aj hymnou celej jednej generácie. Balady , ktoré Nagy znova oživil v koncertno-albumovom projekte „PIANKO“ sú premiérovo nahraté na tomto albume: „Dočiahni ma“ a „Bufet Viola“.

Medzi Nebom A Zemou
Šachy Robia Človeka
Keď Si Chorá
Lenivý August
Bufet Viola
Preži To
Aj Tak Sme Frajeri
Korálky Od Natálky
Štvanci Za Krásou
Komu Patrím
Mačacia Sloboda
Dočiahni Ma

LP: vydavateľstvo OPUS
Peter Nagy 1989 (reedícia na CD : FORZA music)

 

V časoch sústavného koncertovania v amfiteátroch a športových halách Peter Nagy cítil potrebu aby jeho publikum začalo vnímať viac jeho gitarovú pesničkársku časť tvorby. Aby ľudia začali znova a potichu počúvať význam jeho textov.

Spolu s producentom Julom Kinčekom dali dokopy nový koncertný program postavený výsostne z nehitových balád. Program mal reprízy dve divadelné sezóny, bol zakončený živou nahrávkou posledného koncertu, kde Nagy obhájil že dokáže komunikovať s publikom aj v ťažšej pozícii gitarového pesničkára.(Pojazdná čistiareň peria, Drozd, Čo je viac?,Kto sme, Pošli sa mi, Motýle zblízka)

„Peter Nagy v Štúdiu S“ je koncertný album, ktorý koncertu v Štúdiu S nahral Peter Nagy so skupinou Indigo a ich hostia v novembri 1987. Album vydalo v roku 1988 hudobné vydavateľstvo Opus. (CD reedícia- Forza music). Hudobnými publicistami veľmi pozitívne hodnotený album a často nazývaný ako prvý slovenský unplugged album.(!) Vystúpenia programu Slovník čistých slov sa konali v komornom prostredí v Štúdiu S (dnes Štúdio L+S), kde boli miesta iba pre 186 divákov. Na albume je jedenásť skladieb Petra Nagya a pieseň „Zabudnuté ciele“ od autorskej dvojice Pavol Hammel/ Boris Filan. V duetoch si s Petrom zaspieval Pavol Hammel („Zabudnuté ciele“), Vašo Patejdl („Motýle zblízka“). So záverečnou skladbou od autorskej dvojice J. Kinček/ P. Nagy, „Nič nezmení môj svet“, vystúpili všetci hostia spoločne.

1. POJAZDNÁ ČISTIAREŇ PERIA
2. ONESKORENÝ
3. USMIEVAJ SA
4. POŠLI SA MI
5. VRAKY ÁUT
6. ZABUDNUTÉ CIELE
7. DROZD
8. KTO SME…
9. NAGASAKI II
10. ČO JE VIAC?
11. MOTÝLE ZBLÍZKA
12. NIČ NEZMENÍ MÔJ SVET

Peter Nagy v Štúdiu S
1988, vydavateľstvo Opus.
(CD reedícia- Forza music )

Hudba:
Július Kinček (2, 3, 4, 11, 12),
Peter Nagy (1, 5, 7, 8, 9, 10),
Pavol Hammel (6)
Texty: Peter Nagy (1 – 5, 7 – 12), Boris Filan (6)
Účinkujú:
Peter Nagy – sólový spev (1 – 12), akustická gitara, ústna harmonika;
Pavol Hammel – sólový spev (6, 12), akustická gitara (6);
Vašo Patejdl – sólový spev (11, 12), klavír (11)
Skupina Indigo:
Ladislav Kozuszník – elektrická gitara, vokály
Pavol Matuška – basová gitara, zbor;
Peter Zvolenčák – klávesy, elektrická gitara, vokály;
Martin Mintál – klávesy, klavír (5);
Miroslav Okáľ – bicie nástroje, perkusie;

 

Album Peter Nagy: “ALE”  je v poradí štvrtým albumom tejto stálice česko–slovenskej pop- music. Vznikol v období, keď Peter Nagy so svojou doprovodnou skupinou Indigo hľadali nový, menej komerčný spôsob interpretácie hudobných nápadov ako dovtedy. Hneď úvodná pieseň je dôkazom toho aj po textovej stránke. V piesni  ”Usmievaj sa” akoby Nagy pochopil, že zostať v rozporuplnej branži šoubiznisu nebude nič ľahké.

Aj napriek tomu tento album obsahuje niekoľko kúskov z vtedajších hitparád, z ktorých najvýraznejší bol duet Petra Nagya a Joža Ráža “Psi sa bránia útokom” (Vašo Patejdl – klavír).

Až sa znova narodím,alebo rockovejšiu „Každý muzikant (nosí slzu na duši) . Najprv sa zdalo, že pôjde o netradičný album z nízkou predajnosťou, ale čísla predaja boli podobné ako návštevnosť Nagyových amfiteátrových koncertov. Z albumu “ALE”   sa predalo niekoľko stotisíc kusov…

1. Usmievaj sa
2. Ale
3. Noc je lacné lietadlo
4. Dominik je miestny blázon
5. Predavač dymu
6. Motýle zblízka
7. Psi sa bránia útokom
8. Až sa znova narodím
9. Mesto dýcha
10. Nenechaj vyhrať cynikov
11. Každý muzikant (nosí slzu na duši)
12. Tetovaný otáznik
13. Nemé jazerá

ALE
Peter Nagy, 1987
Vydavateľstvo: OPUS, reedícia na CD : Sony Bonton

 

Prelomový album hudobnej v kariére Petra Nagya. Spevák sa postupne vracia k priamočiarejším pesničkám v rockovejšom štýle , upúšťa od výstrednej pódiovej image v štýle „new wawe“. Znova sa vracia k tradícii prvého albumu a zaraďuje na svoj tretí profilový album „nagyovské“ balady ako Stará Johanka, Komparzista, alebo Prestávame hrať. Vo vtedajších hitparádach najviac bodovali na prvých miestach Zákony hada, Láska je tu s vami, a titulná rocková Mysliš na to na čo ja?

Tento album stabilizoval kariéru Petra Nagya a definitívne ho vyradil v očiach fanúšikov zo zoznamu tzv .sezónnych hviezd. Jeho publikum ho za čalo brať vážnejšie, začali vznikať po Československu fankluby, založené na vnímaní predovšetkým jeho tvorby.

1. ZÁKONY HADA
2. NA MOJOM POSCHODÍ
3. Z ÚST DO ÚST
4. TVÁRE OPUSTENÝCH
5. CHLAPČENSKÁ DUŠA
6. PRE KRÁSU CHVÍLE
7. MYSLÍŠ NA TO, NA ČO JA?
8. PRESTÁVAME HRAŤ
9. LÁSKA JE TU S VAMI
10. STARÁ JOHANKA
11. SMETISKO
12. KOMPARZISTA

Myslíš na to na čo ja?
Peter Nagy, 1986
Vydavateľstvo: OPUS

Hudba: Július Kinček (1, 2, 4, 5, 7, 12), Peter Nagy (3, 6, 8, 9, 10, 11) Texty: Peter Nagy (1 – 12)

Účinkujú: Peter Nagy – sólový spev, akustická gitara, ústna harmonika

Skupina Indigo: Ladislav Kozuszník – elektrická gitara, zbor, Pavol Matuška – basová gitara, zbor, Peter Zvolenčák – klávesy, zbor, Peter Kliment – klávesy, zbor, Miroslav Okáľ – bicie nástroje, perkusie, zbor

Spoluúčinkujú: Ewald Danel, Pavel Bogacz, Ladislav Maršovský, Ľudovít Kanta – sláčikové kvarteto (10, 12), členovia fanklubu Petra Nagya (9)

 

Druhý profilový album z doby, keď sa Peter Nagy v roku 1985 stal Československým Zlatým Slávikom. Je to album, ktorý sa zapísal do dejín ako druhý najpredávanejší album vtedajšieho vydavateľstva OPUS. Ak nerátame porevolučné CD reedície, tak sa ho predalo rekordných 620.000 kusov!

Obsahuje hity ako Marcel z malého mesta, Udobrenia, Parfémy, alebo Sme svoji.

1. Aplauz
2. Marcel z malého mesta
3. Parfémy
4. A von!
5. Udobrenia
6. Mne sa neschováš
7. Plexisklový panáčik
8. Svedomie
9. Oneskorený
10. Sme svoji

Pridané skladby (single) – len na CD reedícii

11. Už je tu láska
12. Aprílové deti
13. Vzdávam sa ti
14. Druhý dych
15. Reč očí
16. Sme svoji / remake

Mne sa neschováš
Peter NAGY, 1985
Vydavateľstvo: OPUS, reedícia SONY Music

 
Popová ikona 80. rokov Peter Nagy a jeho úplne prvý album z roku 1984. Tento album vyvolal vlnu „nagymánie“, ktorá speváka, skladateľa a textára vyniesla na samý vrchol popularity a preniesla pred vypredané štadióny. Hity ako Chráň svoje bláznovstvá, Kristínka iba spí či Poslednýkrát sú výrazom doby. Pieseň Taxis hudobní publicisti nazyvajú ako 1. slovenský rap. Ak nerátame digitálne reedície na CD, predalo sa vtedy z tohto albumu 580.000 kusov (!).

1. CHRÁŇ SVOJE BLÁZNOVSTVÁ 2:49, P. Nagy/P. Nagy
2. OSUD MÔJ 2:17, P. Nagy/P. Nagy
3. MÔJ MALÝ EDY 3:11, P. Nagy/P. Nagy
4. TAXIS 3:50, P. Nagy/P. Nagy
5. SLOVNÍK ČISTÝCH SLOV 3:28, J. Kinček/P. Nagy
6. KRISTÍNKA IBA SPÍ 4:51, P. Nagy + J. Kinček, /P. Nagy
7. JE Ml ĽÚTO ZMÚDRENÍ 3:08, J. Kinček/P. Nagy
8. SPÁNOK 4:43, J. Kinček/P. Nagy
9. DIERA V PLOTE 3:23, J. Kinček/P. Nagy
10. VRAKY ÁUT 4:04, P. Nagy/P. Nagy
11. BALET 3:11, J. Kinček/P. Nagy
12. POSLEDNÝKRÁT 3:26, P. Nagy/P. Nagy

Chráň svoje bláznovstvá
Peter NAGY, 1984
Vydavateľstvo: OPUS

HRÁ SKUPINA INDIGO V OBSADENÍ:

Peter Nagy – akustická gitara
Ladislav Kozusznik – elektrická a akustická gitara, vokál
Ivo Volejníček – klávesové nástroje, saxofón, vokál
Pavol Matuška – basová gitara, vokál
Miroslav Okáľ – bicie nástroje
Vokálna skupina TREND (5, 6, 7, 9, 10, 11, 12)
Sláčikové kvarteto (3)
Sláčikový orchester (6)
Václav Patejdl – klávesové nástroje (8)